Vlastní názor = náboženský fanatismus?

21. 11. 2007 10:52

Vlastní názor = náboženský fanatismus?

Tak pod tímto nadpisem se může skrývat opravdu cokoli, že? Ale žádný strach, nebude se jednat o politice a politickém přesvědčení. Blog se bude týkat užítí tohoto slova v určitém kontextu.


K tomuto blogu mě dohnal magazín Mladé fronty Dnes, magazín, ve kterém jsem se dočetl mnohé zajímavé věci. Mimo jiné tam ale byl článek o prvním muzeu kreacionismu na světě. Toto muzeum se oficiálně jmenuje „Muzeum stvoření“ a je v americkém měste Petersburg u Cincinnati.

Co je to kreacionismus? Dle otevřené encyklopedie Wikipedie je kreacionismus v širším slova smyslu přesvědčení, že vesmír, svět a vše živé bylo stvořeno Bohem. Ještě existuje „striktní kreacionismus“ užívaný pro nábožensky motivované odmítání teorie evoluce.

„Muzeum stvoření“ které například ukazuje hrající si malé děti vedle poklidného Tyranosaura Rexe se podle mě řadí k takzvanému „striktnímu kreacionismu.“ O těchto striktních kreacionistech si můžeme myslet, že jsou třeba neškodní blázni, redaktorka magazínu Mladé fronty Dnes je označila za náboženské fanatiky. No, dobře, dá se říci, že možná téměř fanaticky obhajují svůj názor. To mě neurazilo, na mé tváři se objevil lehký úsměv nad takovým lehkovážným užitím tvdého slova fanatismus.

Jak jsem četl výtvarně velmi zajímavý článek, má tvář se začala kabonit. Zjistil jsem, že autorka článku zde píše notičku i o lidech, kteří věří, že nějaká evoluce proběhla, ale že byla řízena Bohem. A tyto lidi také prohlásila za náboženské fanatiky! Mezi ně patřím i já.

Nikdy jsem neměl problém uznat teorii evoluce, ale časem jsem zkoumáním evolučních tvrzeních došel k závěru, že ne vše má tak pevný základ, jak by si její zastánci přáli. Jak to, že ateističtí vědci (nebo až dokonce agnostičtí) jsou opravdu schopni se domnívat, že vesmír vznikl z nekonečně malého bodu o velké hustotě (kde se asi vzal a kde ten bod byl?), a že život vznikl náhodou nějakou určitou, dosud neznámou chemickou reakcí, a nepřijde jim to jako vzdušný zámek? Jak někdo rozumně uvažující (to jest bez předsudků), muže odsoudit myšlenku, že svět byl stvořen a zároveň uznávat vědeckou teorii vzniku?

Abych nezabředl do nějakých svých teorií, budu už končit. Při hledání argumentů pro tento blog jsem hledal na internetu různé názory a našel mezi nimi i cosi nazvané teistická evoluce. Ale ani s jejími tvzeními jsem se zcela neztotožnil... A protože jsem na internetu nenašel odkaz na článek Mladé fronty Dnes, o kterém zde píši, dal jsem sem odkazy na kreacionisty, ať víte, o čem mluvím, mluvím-li o nich a jejich „muzeu“. Tak si o nich můžete udělat sami svůj vlastní obrázek. A jak vidíte evoluci vy? Jste „fanatiky“ jako já? A jak vidíte užití slova náboženský fanatismus?

http://www.katyd.cz/index.php?cmd=page&type=11&article=5309

http://cs.christiantoday.com/article/muzeum-stvoreni-v-cincinnati-prekonalo-planovany-pocet-navstevniku-o-pul-roku-driv/9350.htm

Zobrazeno 4492×

Komentáře

Viktor77

Milí přátelé, studuji téma Stvoření/evoluce podrobně již mnoho let, setkávám se a konzultuji své (i jiné) objevy s mnoha odborníky z různých vědních oborů. Sám jsem fyzik. Evoluční teorie je za prvé paradigma - a je založena na předem přijaté víře v materialistické příčiny všeho a všech - nikoliv na vědeckých důkazech. Evoluční teorie sama pouze interpretuje to, co vědci v přírodě objeví jako pozůstatek z minulosti. Žádná fosílie na sobě nikdy neměla cedulku se svým stářím. Věda se nemůže principiálně přenést do minulosti ani zpětně dohledat všechny informace o minulosti. Evoluční teorie je spíše předpokladem - naturalismu a materialismu - než vědeckou teorií. Je podobné jako když manželka podezřívá svého manžela z nevěry ... pokud tuto víru přijme ... pak ať se manžel zachová jakkoliv, považuje to za jednoznačný důkaz toho, že je jí nevěrný. Stejně tak i vědec, který věří v evoluci, považuje jakýkoliv vědecký objev za důkaz toho, že evoluce je pravdivá. S počátkem světa opravdu nemůžeme mít žádnou zkušenost - nemůžeme ji otestovat, zopakovat ani principiálně vyvracet. Diskuse je možná pouze tehdy, pokud dojde u posluchače alespoň k principiálnímu připuštění druhé varianty - a sice, že svět byl stvořený ... podle plánu, se záměrem, nadpřirozeným tvůrčím procesem ... a stopy věčného Boha jsou dodnes v přírodě viditelné.

Princess

Hezký článek.Podle mě je fanatik ten,co nerespektuje názor (práva,potřeby,atd. ...) druhých a každému vnucuje svůj názor jako ten nejsprávnější.

Zobrazit 13 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio